
A legkorábbi élményeim egyike az általános iskolásként egy mezei futóversenyen elért helyezés volt. De az első meghatározó elismerés gimnazista koromban ért. Egy jó képű atléta fiú elhívott egyik hosszú távú edzésére, a Pasaréti Vasastól Hűvösvölgyig, majd vissza. Ez a 10 km-es távot 1 óra alatt megtéve semmilyen nehézséget nem okozott, a kísérőm legnagyobb meglepetésére. Az ő biztatására kezdtem futni, amiben tőle ajándékba kapott könyv sokat segített. Ezt a könyvet azóta is őrzöm: Monspart Sarolta: A futás csodálatos világa. Benne dedikálás: „Egy igazi sportsman Lánynak! Sportbaráti üdvözlettel:Csaba 1991.03.21.
Talán innen számolhatom „futó karrieremet.”

Aztán jöttek a komolyabb erőpróbák, megint másnak az unszolására.. Az első hosszabb futásom 2002. márciusában volt a Bükkben a Népek Tavaszán. Nagyon jól sikerült, annyira, hogy nekem kellett várnom invitáló futótársamra. Még ebben az évben márciusban a Julianus 50 túrán ismerkedtem meg a párommal, aki a Trans-Alpon is a futótársam volt. Innentől kezdve megnőtt a futott kilométereim száma, hiszen volt állandó edzőtársam. Hamar jöttek az eredmények, voltak kiemelt túrák (nekünk versenyek), ahol hol én, hol a Laci küzdött meg a távval. Mikor már az idő lefaragására törekedtünk, egymást segítettük, csak egyikünk nevezett, a másikunk kísért futva vagy kerékpárral. A legelső konkrét tervem a Mátrabérc leggyorsabb női teljesítője címének elérése, ami korábban, mint írtam, még a gondoltomban sem vetődött fel.

Ez év februárjában dőlt el, ill. döntöttem el. Benevezünk! Fél évünk volt rá, hogy felkészüljünk Laci persze egyből rábólintott. Megkerestük a bükki csodafutót, immár stílszerűen egy közös futás alkalmával kértem ki tanácsát. Részletes edzéstervet kaptunk, amit napról-napra szigorúan betartottam. A Laci kevésbé, mindig úgy gondolta, amíg jobb nálam, nem lehet baj. Bár néha bepánikolt, amikor tudatosult benne, hogy a versenyen ő fogja cipelni a közös felszerelést, míg az edzéseken többnyire hátizsák nélkül futott. Röviden leírom az edzéstervet: Heti minimum 100 km futás, természetesen kizárólag terepen tudtam ezt elképzelni. Hétfő-szerda-péntek 10-10 km, kedd-csütörtök 15-15 km, míg hétvégén 2*20 vagy 1*40 másnap pihenővel. Ezek a futásokon én mindig pulzuskontrollal futottam, max. 147-es pulzussal. A cél az volt, hogy semmiképpen ne menjen ez fölé, de 130 alá sem. Kezdetben emelkedőn totyogásnak tűnt, viszont síkon ill. lefelé nyomni kellett.

A versenyhez közeledve megkerestem egy tavaly induló futólányt, akit szintén futás közben kifaggattunk. Sok hasznos dolgot mondott, de a lelkesedésemet hamar letörte, mikor pusztán a látszatra hagyatkozva közölte, hogy esélyünk sincs dobogós helyre. Utólag úgy gondolom, talán a 4. helyezettként volt esélyünk…

A felkészülésünk második felében már külföldi versenyeket is bevállaltuk, hogy lássuk, hol a helyünk. Csabi javasolt a fő verseny előtt három erőpróbát. Az első júniusban megrendezett Alacsony Tátra Transfutás volt, Trangoskától Donovaliig, 50 km, 2300 m szintemelkedéssel. 6,18 lett a vége, a nőket megvertem, Laci a korosztályában lett a legjobb. Dobogó, pénzjutalom, kevésbé hasznos ajándékok, taps, gratuláció. De teljesen lenulláztam magam. Na így nem lehet! Legalábbis a Trans Alpon. Másnap erős bokafájás, bakancsos séta a Téry házig.

Az augusztusi verseny az utolsó erőpróba. Kanaichban klasszikus maratoni táv 2000 m szinttel. Jól ment, jót mentem, de így is csak a 4. lettem a nők között. Már ekkor úgy éreztem, hogy tőlünk nyugatra a 4. hely a bérelt helyem.
A Trans Alp előtti héten teljes pihenőt iktattunk be, majdnem. Nagyon jó kondiban voltunk, de még volt egy félelmem. A versenyen mindennapos 2000 m feletti magasság, sőt a legmagasabb hágó 3000 m lesz. Ezt szoknom kell, a Lacinak persze ez sem gond. Neki nincs az a szélsőség, amit egy vállrántással el nem intézne. A verseny szombattól szombatig tartott, annak a hét elején elmentünk a Hochkönigre, engemet szoktatni. 800m-ről fel nagy zsákkal 3000-ig, ott alvás lágerszálláson, másnap fergeteges klettersteigezés, majd harmadnap vissza a kocsihoz. De lefelé egy rossz lépés, sérült bokám kibicsaklik. Sírás, elkeseredettség, vívódás. Menni vagy nem menni. Már beneveztünk, de én nem tudok úgy elindulni, hogy még a teljesítés is kétséges. Van még 3 napunk. Jobb lett, el kell indulnunk. Veszek egy bokarögzítőt egy ortopédiai segédeszköz boltban. Előtte nem jártam még ilyen helyen, nem is hiszem, hogy futóknak nyitottak ki.

Ott vagyunk. Péntek este eligazítás, németül és angolul. Hiába tanulunk nyelveket, nem tudjuk követni az eseményeket. Vittünk kísérőt, ők a tolmácsaink is. Hatalmas sportcsarnokban 400-500 versenyző, 100 rendező, sokan vannak még rokonok, barátok szurkolók. Itt van nekem az egész világ. Szó szerint 27 országból, az összes kontinensről jöttek, minden nemzetséget felsorolnak egyenként, mindenkit megtapsolnak. Még nem csináltunk semmit, de máris megtisztelnek minket evvel. Közös vacsora, üdvözöljük egymást a másik magyar vegyes páros csapatával. Jól alszunk a hatalmas hodályban, de már reggel 5-6 órakor mocorgásra ébredünk. Minden reggel. 6-tól reggeli, 8-kor start. Nem tudok se korán kelni, se reggelizni. Így fussak 8 napon keresztül!? Erre nem készültem…
De a reggeli rajtnál mindig gondoskodtak a rendezők, hogy magamhoz térjek. Közös bemelegítés táncos elemekkel tarkítva, taps az induló zenére. Tényleg fergeteges volt. Minden reggel. Start pisztoly, motoros felvezetés, az egész falu kint az utcákon. Ha esik, ha fúj. Ez elég gyakori volt.A hangulatomat az állandó eső később hó sem tudta elrontani.

2. nap. Ugyanolyan heves indulás, nem merem a pulzusmérőt figyelni. Zitákat felfelé utolérjük, de lefelé ránk vernek 4 percet a vége előtt. A lefelé a gyengém, már az első napon kiderült. Nem merek kockáztatni. Nagyon nehéz terep, sziklás, gyökeres, vizes, csúszós Észnél kell lennem! Egy rossz lépés és fel kell adnom. Lacinak is el kell magyaráznom, többször. Vagy futunk lefelé óvatosan és fölfelé próbálunk előnyhöz jutni, vagy kockáztatok és bármikor vége lehet számunkra ez a versenyen. Megérti, akkor még igen. Még hátrább csúsztunk, 10.ként értünk célba.
3. nap. Egyre jobban megy. Zitákat sehol sem látjuk. Ennyire nem húzhattak el, az elején viszont nem előztük meg őket. Hegymenetben nagyon jól állunk, harmadiknak értünk fel.

4. nap. Reggel nem fáj a bokám. Igen, így kell csinálni! De visszük a botot. Bocsánat, a Laci viszi, én csak használom, ott ahol kell, felfelé ritkán, lefelé is, aznap. Jó a terep, jól futható. Laci hőbölög, fölöslegesen cipelte. De neki ez sem számít. Bírja. Időnként itatni, etetni kell, mert elfelejt, de nyomja töretlenül. Keveset beszél, sokat fényképez. Idegeimre megy, én kivagyok, Ő meg mintha egy városnéző túrán lenne…Az aznapi 7.hely, az én eredményem.
5. nap. Erre a napra hegyi sprintet terveztek. Csak fel, 900m-ről 2000m-re, a táv 7 km. Végre Laci kitombolhatja magát, nem kell együtt futnunk, a két időeredményt összeadják. Próbálom meggyőzni, nem kell hajtani, hiszen csak perceket nyerhetünk. Így visszafogottan is négy percet ver rám.

7. nap. Jó kedvem van. Már csak két nap, és mi egyre jobbak vagyunk. Mindenki fárad, de mi még nem. Akkor, még ezt gondoltam. De a szervezők megvicceltek minket. Olyan utat jelöltek ki 3000 m-ig, ahol nemhogy túristaút, de ösvény sem volt. Járhatatlan, és megint nem volt nálunk a bot. Nem ment jól, nem számítottam ilyen kegyetlen terepre. Azt hittem, túl vagyunk a nehezén. Számokban ez volt a legnehezebb nap, a legrövidebb távon a legtöbb szintemelkedés. Aznap megint visszacsúsztunk a 6. helyre.
8. nap az utolsó. Kockáztatni fogok, nem spórolok az erőmmel. Együtt megyünk a vegyes páros győzteseivel. Mindenáron. Végig látjuk őket. Vérbeli profik, tavaly is ők nyertek. Náluk is a férfiak vittek mindent, a frissítőknél a nő meg sem áll, a férfi utoléri. Jól csinálják, összeszokott páros. A Lacival ezt nem lehet. Mire odaér a frissítőhöz már elfelejti, mit kértem, mit hozzon. Pedig nem kéne sokat, banánt, izo italt. Neki is vannak hibái, de futni azt tud.

Megcsináltuk, vége. Mindenki ott tolong a cél körül. Falubeliek, családtagok, barátok. Idegenek jönnek vállat veregetnek, gratulálnak. Akik átélték már ezt, tudják milyen érzés.
Könnyek, összeölelkezések, most mindenki szeret mindenkit, Te vagy az egész világ. Nincs különbség köztünk. Mindegy honnan jöttél, hányadik lettél. Megcsináltad. Senki sem siet haza. Mosolygunk, próbáljuk legyőzni a nyelvi nehézségeket. Megható, felejthetetlen képek pörögnek előttünk. Párok akik a célban jegyzik el egymást, férfiak akik ölükbe kapva partnerüket lépnek át utolsó erejükkel a célvonalon. Idősek, akik a fiatalságot megszégyenítő kitartással küzdenek, hogy életük talán egyik legnagyobb álmát valóra váltsák: A TRANS ALP MARATHON teljesítése. Nekünk már sikerült!
Farkasdi Edina
Juhász László
2007.09.01-08.